جوشکاری آلومینیوم

جوشکاری آلومینیوم یکی از مباحث بحث برنگیز بین کاربران سایت مدرن متال است. در این مقاله قصد داریم تا درباره این نوع جوشکاری توضیحاتی ارائه دهیم و نکات مهم ان را شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

اولین نکته‌ای که جوشکاران باید در جوشکاری آلومینیوم رعایت کنند این است که همه‌ی آلیاژهای آلومینیوم قابلیت جوشکاری به روش های قوس الکتریکی تحت گاز تنگستن (GTAW) و قوس الکتریکی (GMAW) را ندارند.

بیشتر بخوانید:روش های خم کردن آلومینیوم

 

ویژگی‌های آلومینیوم:

فلزی سفید رنگ است و قابلیت هدایت الکتریکی و حرارتی زیادی دارد. در مجاورت هوا قشری به نام اکسید آلومینیوم روی آلومینیوم را می‌پوشاند که ضخامت آن 002/0 میلیمتر می‌باشد و از آن در مقابل بسیاری از گازها و مایعات محافظت می‌کند. جوشکاری آلومینیوم نسبت به فولاد متفاوت‌تر است.

بیشتربخوانید:انواع جوشکاری

انواع آلیاژهای آلومینیوم:

تقریبا تمام آلیاژهای سری های ۱۰۰۰، ۳۰۰۰، ۵۰۰۰، و ۶۰۰۰ را می‌توان با جوشکاری قوسی، جوشکاری کرد ولی آلیاژهای سری ۲۰۰۰ و ۷۰۰۰ را نمی توان با جوشکاری قوسی جوشکاری کرد. آلیاژهای سری ۲۲۱۹ و ۷۰۲۰ استثنا می‌باشند و قابلیت جوش دادن با جوشکاری قوسی را دراند. آلیاژهای آلومینیوم به دلیل اکسیداسیون سریع (سوختن) تحت یک اتمسفر گاز محافظ (آرگون، هلیم و یا مخلوطی از این دو گاز) به روش‌های زیر جوشکاری می‌شوند.

بیشتر بخوانید:برش لیزر

دسته بندی‌های آلومینیوم:

باید بدانیم که آلیاژهای آلومینیوم به دو دسته‌ی کلی عملیات حرارتی پذیر و غیر قابل عملیات حرارتی تقسیم می‌شوند. آن دسته از آلیاژهایی را که نمی شود عملیات حرارتی کرد، تنها به وسیله‌ی کار سرد سخت سازی می‌شوند.

درجه ذوب اکسید آلومینیوم در حدود 2000 درجه سانتی گراد بوده و تقریباً سه برابر درجه ذوب آلومینیوم می‌باشد. خمیرهای جوشکاری آلومینیوم بیشتر دارای کلرید و فلورید و سولفات سدیم و فلزات قلیائی و کلرورپتاسیم می‌باشند که باید کار را به وسیله آن آغشته کرد. گرد جوش اندکی قبل از فلز اصلی ذوب شده و اکسید آلومینیوم را حل می‌کند و به صورت تفاله در می‌آید و در سطح فلز گرم شده پخش می شود و از اکسیداسیون بیشتر جلوگیری می نماید.

بیشتر بخوانید:جوشکاری آرگون

از جوشکاری های مختلف برای جوشکاری الومینیوم استفاده می شود:
  • جوشکاری قوس الکتریکی تحت محافظت با گاز تنگستن GTAW/MIG
  • جوشکاری قوس الکتریکی تحت محافظت با گاز GMA/MIG
  • جوشکاری پرتوی. لیزری و الکترونی
  • جوشکاری مقاومتی

 

یکی از محبوبترین فرآیندها جوشکاری قوس الکتریکی تحت محافظت با گاز تنگستن  GTAW/TIG است که برای آلومینیوم مناسب است. این فرآیند به سرعت انجام می شود و از سیستم‌های تغذیه‌ی مکانیکی استفاده می‌شود.

در جوشکاری پرتو لیزری و الکترونی اغلب برای جوشکاری آلومینیوم کاربردی هستند. چگالی جوشکاری پرتو الکترونی بسیار بالاست و از نظر هدایت حرارتی بالای آلومینیوم نگرانی کمتری خواهند داشت.

در جوشکاری پرتوی الکترونی عموما این مشکلات را ندارد زیرا در این روش نور به عنوان منبع انرژی استفاده نمی‌شود  و در خلا انجام می پذیرد. جوشکاری مقاومتی نیز امکان جوشکاری آلومینیومی را فراهم  می‌سازد.

اما هدایت الکتریکی و حرارتی آلومینیوم باعث ایجاد مشکلاتی می‌شوند که برای غلبه به این چالش‌ها باید نکاتی را رعایت کرد.

بهتر است قبل از جوشکاری الومینیوم اطلاعات کافی از روش‌های جوشکاری را به دست اورد و به کار گرفت تا بهترین روش جوشکاری صورت گیرد. عدم داشتن اطلاعات کافی باعث بروز مشکلاتی می شود. همچنین باعث اسیب دیدگی فلز نیز می شود.مهمتین پارامتر در جوشکاری آلومینیوم انتخاب آلیاژ است.

بیشتر بخوانید: جوشکاری ورق گالوانیزه

مجموعه صنعتی مدرن متال در زمینه جوشکاری و برش انواع فلزات، آهن، استیل، آلومینیوم، برش لیزر، برش پلاسما، هوا برش، خمکاری، نورد، ساخت انواع قطعات فلزی و…

مجموعه مدرن متال با تجهیزات پیشرفته، تحویل سریع همواره کوشیده است بهترین کیفیت را در تولید به مخاطبان خوب مدرن متال عرضه دهد. خدمات مدرن متال 24 ساعت می‌باشد. از بقیه مقالات مدرن متال دیدن نمایید. با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

مجموعه صنعتی مدرن متال با بیش از 15 سال سابقه در زمینه انواع خدمات: برش انواع فلزات: آهن، استیل، آلومینیوم، برش لیزر، برش پلاسما، هوا برش، خمکاری، نورد، ساخت انواع قطعات فلزی، جوش انواع فلزات، جوش آرگون(TIG) و co2(MIG)،، جوش لیزر، ساخت و مونتاژ انواع کیس، شاسی، کاور و تابلو دستگاه‌ها، طراحی ۳ بعدی و نقشه کشی می‌باشد

تماس با ما

واحد فنی: 09121235561

واحد طراحی: 09126490122

واحد داخلی: 09125463151

طراحی سایت توسط نیاک وب