آشنایی با اصطلاحات رایج فولادی

آشنایی با اصطلاحات رایج فولادی در هر صنعت فلزی و مرتبط که وارد می‌شویم امری ضروری است. در صنعت فولاد مانند سایر صنف‌های فعال اصطلاحاتی وجود دارد. اگر تازه وارد باشیم به این صنعت گسترده حتما تا به حال اتفاق افتاده است که اصطلاحاتی به کار ببرند که با آن ها آشنا نباشیم.

هر کدام از این اصطلاحات رایج فولادی دنیایی در پشت خود دارند. اما دانستن کمی از آن‌ها ممکن است برای شما و دیگر عزیزانی که این مقاله را می‌خوانند مفید باشد.

آشنایی با اصطلاحات رایج فولادی از جمله بلوم، بیلت، تختال، ریخته‌گری، شمش، آهن خام و … ممکن است به گوش شما همراهان عزیز مدرن متال آشنا باشد، ولی شاید معانی آن‌ها را ندانید. در این مقاله سعی شده بیشترین و رایج ترین اصطلاحات فولادی آورده و مورد باز بینی قرار گیرد. پس با مدرن متال همراه باشید.

بیشتر بخوانید: انواع برش لیزر

در صنعت فولاد دو نوع شمش وجود دارد یکی شمش نوردی و دیگری شمش ریخته‌گری. شمش محصولی فلزی محسوب می‌گردد. سطح مقطع آن ذوزنقه‌ای شکل است. طول آن کمتر از دو متر است. معمولا ماده اولیه محسوب می‌گردند و کاربرد مستقیم صنعتی ندارند.

بیلت مقطعی مربعی یا دایره‌ای توپر دارد. سطح مقطعی کمتر از ۲۳۰ سانتی‌متر مربع دارد. در بیان علمی به آن CCM می‌گویند. بیلت یا شمشال به عنوان ماده اولیه برای ساخت مقاطع طویل مثل میلگرد، تسمه، سیم و … استفاده می‌‌شوند.

در دو رده 3sp و 5sp تولید می‌شوند. رده اول درمقابل کشش، خمش و پیچش شکل پذیری بالایی داشته است. رده اول انطاف پذیری  بیشتری داشته نسبت به رده دوم و همین کاربرد این دو رده را از هم جدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: انواع جوشکاری فلزات

بلوم یا شمشه شبیه به بیلت است. تنها با تفاوت سطح مقطعی بزرگتر از 230 سانتی متر مربع دارد. به آن شمش فابریک هم می‌گویند. از این محصول کاربردی در مقاطعی بزرگ همچون  تیرآهن، قوطی، ناودانی ، نبشی، سپری، میلگرد، ریل و … به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود.

تختال یا اسلب به عنوان ماده اولیه در ساخت ورق فولادی، صفحات فولادی، لوله های درزدار و … استفاده می‌شود. تختال (Slab) یک مقطع فلزی مستطیلی است با ابعاد  ۱۲×۱.۲۵ متر و با ضخامت ۲۳۰ میلی‌متر دارد.  به دو روش مستقیم از ریخته‌گری پیوسته و یا غیر مستقیم از طریق نورد گرم شمش تولید می‌شود.

برای حمل و نقل آسان ورق‌های فولادی آن‌ها را به وسیله دستگاه تنشن ریل و به دو روش کلاف پیچی سطحی و کلاف پیچی مرکزی رول می‌کنند. به این رول‌های ورق، کویل یا کلاف می‌گویند. به علت اقتصادی بودن برای انتقال و نگهداری در بسته بندی همه‌ی ورق‌های فولادی، آلومینیومی، کاغذی، پلیمری و… استفاده می‌شود.

ورق فابریک چون ابعاد دقیقی دارند برش نمی‌خورند و لبه‌های صاف و تمیزی دارند.

به اندازه مورد نیاز برش داده و عرضه می‌شوند.

بندیل (bundle) یک نوار فلزی یا پلاستیکی برای بسته بندی محصولاتی مثل میلگرد، لوله‌های بسیار نازک و شمش است. به دور این محصولات که قطر و طول و ویژگی‌های مکانیکی یکسانی دارند پیچیده می‌شود و یک بندیل را به وجود می‌آورند. وزن و تعداد شاخه‌ها وابسته به نوع محصول، سایز و اندازه و کارخانه تولیدکننده است.

بندیل‌ها وزنی بین ۲ تا ۵.۵ تن دارند. برای به دست آوردن وزن آن، باید وزن کل را به وزن هر شاخه تقسیم کنید.

فولاد خوش تراش یا اتومات به دلیل شکل پذیری بالا، قابلیت ماشین کاری زیادی دارند و به دلیل انعطاف پذیری بالا، در حین کار نمی‌شکنند.

 

بیشتر بخوانید:روش‌های خمکاری قطعات فلزی

جوش پذیری فولاد به نوع آن، ترکیب شیمیایی، ضخامت و میزان تنش‌های جوشکاری وابسته است.  فولاد با جوش پذیری پایین، هنگام جوشکاری دچار ترک خوردگی می‌شود و بافت فولاد استحکام لازم را از دست بدهد.

آهن اسفنجی، همان محصول مستقیم آهن است که از طریق احیای مستقیم سنگ آهن در حالت جامد به وجود می‌آید.

به آهنی که به تازگی تولید شده و بدون زنگ زدگی باشد، آهن مشکی می‌گویند.

با سرد کردن فلز حاصل از کوره بلند، آهن خام (Pig Iron) به دست می‌آید.

ریخته گری یک فرآیند شکل دهی است که طی آن قطعه مورد نظر به شکل آن قالب درمی‌آید. با سرد شدن ماده مذاب، قطعه فولادی آماده خواهد شد.

در صنعت به معنای مقطع ثابت و طول زیاد است.

جدول اشتال کتابی است که همه خصوصیات مربوط به مقاطع فولادی ساختمانی استاندارد و پرکاربرد را در خود دارد.

مدرن متال با خدمات 24 ساعته خود و تولید با کیفیت همواره مورد پسند مخاطبان قرار گرفته است. مجموعه مدرن متال با تجهیزات پیشرفته خود و تحویل سریع محصولات با کیفیت تولید و به کاربردهای مختلف عرضه می‌نماید.

از سایت مدرن متال دیدن نمایید و مقالات مرتبط با صنف کاری آن‌ها را مطالعه و با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

مجموعه صنعتی مدرن متال با بیش از 15 سال سابقه در زمینه انواع خدمات: برش انواع فلزات: آهن، استیل، آلومینیوم، برش لیزر، برش پلاسما، هوا برش، خمکاری، نورد، ساخت انواع قطعات فلزی، جوش انواع فلزات، جوش آرگون(TIG) و co2(MIG)،، جوش لیزر، ساخت و مونتاژ انواع کیس، شاسی، کاور و تابلو دستگاه‌ها، طراحی ۳ بعدی و نقشه کشی می‌باشد

تماس با ما

واحد فنی: 09121235561

واحد طراحی: 09126490122

واحد داخلی: 09125463151

طراحی سایت توسط نیاک وب